خانه / سرگرمی و تفریحی / تبریز پایتخت گردشگری کشورهای اسلامی در ۲۰۱۸

تبریز پایتخت گردشگری کشورهای اسلامی در ۲۰۱۸

تبریز پایتخت گردشگری کشورهای اسلامی در ۲۰۱۸ شده است که در نهمین اجلاس کشورهای اسلامی در نیجریه، وزرای گردشگری این کشورها، تبریز را برای سال ۲۰۱۸ به‌عنوان پایتخت گردشگری کشورهای اسلامی انتخاب کردند و مسئولان گردشگری کشورمان از اختصاص هزار میلیارد ریال برای مرمت بناهای تاریخی در ایران خبر داده‌اند.

تبریز پایتخت گردشگری کشورهای اسلامی در ۲۰۱۸

رقابت اصلی بین شهرهای یزد و تبریز بود که ویژگی‌های ازپیش اعلام شده سازمان کشورهای اسلامی را داشتند. نهایتا در رای‌گیری وزرای گردشگری، تبریز پایتخت گردشگری کشورهای اسلامی انتخاب شد.

سامانه خبری تبریز ۲۰۱۸  از احمد حمزه‌زاده، قائم مقام میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری آذربایجان شرقی نقل می‌کند: «وجود آثار تاریخی متنوع یکی از پارامترهای مهم انتخاب پایتخت گردشگری کشورهای اسلامی به شمار می‌آید. استان آذربایجان شرقی دارای ۴ هزار اثر تاریخی ثبت شده است که از این تعداد ۳ اثر در فهرست آثار جهانی به ثبت رسیده است. از دیگر پارامترهای آنها، صنایع دستی بود. در شهر تبریز بیش از ۸۰ نوع رشته صنایع دستی در حال فعالیت است.»

وزرای گردشگری کشورهای اسلامی در سال ۲۰۱۵ اورشلیم (بیت المقدس) و سال ۲۰۱۶ شهر قونیه ترکیه و سال ۲۰۱۷ مدینه در عربستان سعودی را به عنوان پایتخت گردشگری کشورهای اسلامی انتخاب کردند.

در راستای انتخاب تبریز به عنوان پایتخت کشورهای اسلامی، حسن روحانی، روز چهارشنبه ۵ اردیبهشت (۲۵ آوریل)  سه پروژه هتل ‌کاروانسرای یام، خانه ایرانی و موزه صدا را به‌صورت ویدئو کنفرانس افتتاح کرد.

علی‌اصغر مونسان، رئیس سازمان میراث ‌فرهنگی، صنایع ‌دستی و گردشگری در این مراسم گفت: «هفتاد بنای تاریخی با اعتبار هزارمیلیارد ریال در ۲۶ استان کشوردر حال مرمت است.»

رتبه پایین ایران در گردشگری جهانی

با وجود تاکید مطالعات سازمان جهانی گردشگری بر تاثیر حوزه گردشگری در تولید ملی کشورها ورونق اقتصادی، باز سهم ایران از درآمد دوهزار و ۴۰۰ میلیارد دلاری سالانه گردشگری در دنیا ناچیز است، حتی با فرض براینکه درآمد ۸ میلیاردلاری از حوزه گردشگری را صحیح بدانیم .

محسن طباطبایی مزدآبادی، دبیر انجمن علمی اقتصاد شهری ایران در پژوهشگاه میراث فرهنگی درگفت‌وگویی به ایسنا گفت:«متاسفانه در زمینه اولویت بخشی به  حوزه گردشگری، ایران در رتبه نازل ۱۱۷ قرار دارد و این نشان می دهد باور و عزم جدی برای تقویت توریسم علی‌رغم اهمیت آن در بین سیاستگذاران و برنامه‌ریزان کمتر وجود دارد.»

اهمیت گردشگری به عنوان یک صنعت سالهاست، که برای کشورهای همسایه و منطقه مطرح است. امارات متحده عربی ۶۴ میلیارد دلار در سال ۲۰۱۶ از گردشگری درآمد داشته است و سهم این حوزه در اقتصاد ترکیه در سال ۲۰۱۷ بیش از ۲۶ میلیارد دلار بوده است.

از سوی سازمان ملل متحد سفر و گردشگری یکی از عوامل مهم در توسعه اقتصادی و ایجاد اشتغال معرفی شده است. در سال ۲۰۱۶، سفر و گردشگری ۱۰۹ میلیون شغل درسراسر دنیا ایجاد کرده است.


وبگردی سایت کسب و کار بازده

تبریز پایتخت گردشگری کشورهای اسلامی در ۲۰۱۸


پیشنهاد سردبیر

برچسب ها تبریز پایتخت گردشگری کشورهای اسلامی

هرگونه نشر ، بازتولید یا بازنشر تمام یا بخشی از محتوای سایت بازده بدون کسب مجوز، غیرقانونی است و تحت پیگرد قانونی قرار خواهد گرفت.


لينک منبع

درباره ی linkmaster110

همچنین ببینید

چشم زیبا: ۲۵ راز مهم برای مراقبت از چشم و داشتن چشم های زیبا

به قول یک شاعر آمریکایی به نام هنری دیوید تورو، “چشم جواهر بدن است.‌”‌ حقیقتا …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *